Kolejowe ciekawostki z Polski

Jeśli kiedykolwiek wybrałeś się na przejażdżkę pociągiem, istnieje prawdopodobieństwo, że widziałeś po drodze kilka z tych ciekawostek. To tylko niektóre z ciekawych i niezwykłych widoków, jakie można znaleźć w pociągach na przestrzeni dziejów. Wiele z tych ciekawostek powstało, aby ułatwić pasażerom podróż i zapewnić im większy komfort. Niektóre z nich zostały zainspirowane potrzebą zaoszczędzenia miejsca, a inne stworzono dla rozrywki. Sprawdź listę 16 dziwnych i wspaniałych kolejowych ciekawostek z Polski!

Najdłuższy tunel

Najdłuższy tunel kolejowy znajduje się pod górą Mały Wołowiec w pobliżu Wałbrzycha. Jego długość wynosi 1601m. Tunel został zbudowany przed I wojną światową.

Najdłuższy most kolejowy w Polsce

Najdłuższym mostem kolejowym jest Most im. Bronisława Malinowskiego w Grudziądzu jego długość to 1098 metrów. Most rozciąga się nad rzeką Wisła, i składa się z 11 przęseł o rozpiętości 100m.

Najszybszy pociąg w Polsce

Pendolino jest obecnie najszybszym pociągiem w Polsce. Uczęszcza tylko na niektórych trasach np. Z Krakowa do Gdańska. Rozwija prędkość do 200km/h

Najdłuższa trasa kolejowa pociągu

Trasa z Przemyśla do Świnoujścia jest najdłuższą trasą w Polsce jej całkowita długość wynosi 1054 km. Po drodze mija między innymi: Kraków, Wrocław czy Poznań. Pociąg całą trasę pokonuje w nieco ponad 14 godzin zatrzymując się łącznie na 39 stacjach.

Najdłuższa trasa pociągu Polregio

Pociągi Polregio czyli pociągi regionalne, zazwyczaj pokonują niedługie dystanse. Jednak trasa z Poznania do Szklarskiej Poręby liczy 323 km i trwa 6 i pół godziny. Pociąg zatrzymuje się łącznie na 51 stacjach np. we Wrocławiu czy Jeleniej Górze. Średnia prędkość składu nie przekracza 32 km/h.

Najkrótsza trasa pociągu

Pleszew Miasto – Pleszew ta trasa to tylko 3 km i aż 4 postoje a czas przejazdu to 10 min. Jest to jedyna wąskotorowa trasa w Polsce z regularnymi kursami.

Najwięcej pociągów pasażerskich przejeżdża przez:

Stacja Warszawa zachodnia gdzie każdego dnia zatrzymuje się około 1028 pociągów. Obecnie stacja liczy 8 peronów, ale aktualnie jest w modernizacji i ma być ich więcej.

Najstarszy pociąg w Polsce

Najstarszy pociąg ma już 55 lat i ciągle wozi swoich pasażerów. Uczęszcza na trasach w województwie Śląskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *