Pies w pociągu – co warto wiedzieć przed pierwszą podróżą?

Pierwsza podróż pociągiem w towarzystwie psa może być stresująca. Opiekun nie jest pewny, czy zapanuje nad czworonogiem, który nie ma jeszcze odpowiedniego doświadczenia w tym zakresie. Ma też prawo obawiać się, że nie poradzi sobie z formalnościami związanymi z transportem zwierzęcia. Warto rozwiać więc największe wątpliwości związane z psem w pociągu.

Bilet dla psa – o czym warto wiedzieć?

Choć wszyscy przewoźnicy kolejowi wyrażają zgodę na podróż w towarzystwie psa, nie oznacza to, że zgoda ta jest bezwarunkowa i nie wiąże się z żadnymi obwarowaniami. Co do zasady, podróż jest bezpłatna, gdy zwierzę jest przewożone w transporterze, nietrudno się jednak domyślić, że większy pies nie może być transportowany w taki sposób.

Jeśli więc pies znajduje się na smyczy, zwykle konieczne jest opłacenie biletu dla niego. Przeważnie jest to opłata zryczałtowana, różniąca się w zależności od tego, z którego usług z przewoźników się korzysta, np. sprawdź na polregio.pl. Najlepszym sposobem na uniknięcie nieporozumienia, a tym samym – na zminimalizowanie ryzyka zapłacenia kary pieniężnej – jest poinformowanie o psie jako pasażerze już na etapie kupowania biletu. Osoba odpowiedzialna za jego sprzedaż z pewnością będzie dysponować wiedzą na temat tego, jaką opłatę należy uiścić.

Pies w pociągu – ważne zasady

Wielu osobom wydaje się, że zatroszczenie się o bilet dla psa rozwiązuje wszystkie ich problemy. Nie jest to jednak prawda. Choć przewoźnicy zgadzają się na podróż z psem, nie wyrażają zgody na to, aby obecność czworonoga w przedziale w jakikolwiek sposób zakłócała podróż współpasażerom i obsłudze. Pies w pociągu musi być przewożony na smyczy, a jeśli jego zachowanie budzi jakiekolwiek obawy – również w kagańcu. Nawet, jeśli pies jest niewielki, jego opiekun powinien mieć kaganiec zawsze pod ręką. Ma też obowiązek bezwarunkowego zastosowania tego rodzaju zabezpieczenia, bez względu na to, czy o założenie kagańca prosi konduktor, czy też jeden ze współpasażerów. Warto też pamiętać, że pies nie może przebywać w wagonie restauracyjnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *